Zbrojownia cz.1 – torpedy.

Czołem piloci!

imagesWitam was na pokładzie naszego niszczyciela, a konkretnie w zbrojowni. Dziś przejdziecie szkolenie z torped i rakiet. Tak jak przy droidach przeprowadzi je Raven10.
Do dzieła!

Na początek trochę teorii.
Torpedy protonowe i rakiety są jednym z dodatkowych środków walki w uniwersum Star Wars, jak i w X-wing Miniatures. Stanowią opcjonalne ulepszenie zarówno myśliwców, jak i cięższych jednostek. W założeniu mają uzupełniać działka laserowe i nie powinno się ich traktować jako głównej broni. Wyjątkiem są zadania specjalne. Pewnie wszyscy słyszeliście co stało się w sektorze Yavina…
Jaka jest różnica?
Torpedy w zamyśle były przeznaczone dla większych jednostek, są one znacznie większe niż rakiety. Ich zasada działania jest zupełnie inna. Po odpaleniu i osiągnięciu odpowiedniej prędkości torpedy odrzucają swój zespół napędowy (oparty o reaktor), a sama głowica zmierza w kierunku celu. Po osiągnięciu go rozbija się na chmurę protonów, które niemal zmiatają cel z powierzchni ziemi (lub miażdżą go, jeśli znajduje się w przestrzeni). Z racji na wielkość, myśliwiec może unieść znacznie mniej torped niż rakiet. Po wystrzeleniu torpeda jest znacznie trudniejsza do kontrolowania niż rakieta, w dodatku po opuszczeniu płaszcza samej głowicy nie da się kontrolować. Łatwo więc o uszkodzenie sojusznika w bitewnym tłoku. Z racji na chmurę rozgrzanych protonów torped nie powinno się odpalać z najbliższej odległości. Do tego są one droższe i trudniejsze w obsłudze niż rakiety.

MG7-A Proton Torpedo

(na grafice wizualizacja zasady działania  torpedy Krupx)

Concussionmissile_NEGWTRakiety są lżejsze i mniejsze od torped, łatwe w obsłudze i znacznie bardziej celne. Mają także zasięg kilku kilometrów, w odróżnieniu od torped o zasięgu kilkuset metrów (do 2-3 kilometrów). Znacznie lepiej nadają się dla niedoświadczonych strzelców. Za ich niszczycielską siłę odpowiadają różnego rodzaju głowice, można także wyposażać je w różne modyfikacje, takie jak systemy naprowadzania, szrapnele etc zwiększające ich użyteczność.

Do jakich statków?
Tu odpowiedź jest prosta.

 • Rebelianci mogą instalować torpedy w.

X-wingu (1 zestaw)
Y-wingu (2 zestawy)
B-wingu (2 zestawy)
E-wingu (1 zestaw)

 • Imperialni mają możliwość zmiatania przeciwnika torpedami w:

Firespray (1 zestaw po dodaniu darmowego tytułu „Slave 1”)
Bombowiec TIE (2 zestawy)
VT-49 Decimator (1 zestaw)

 • Szumowiny zaatakują nas torpedami w:

Star Viper (1 zestaw)
Y-wingu (2 zestawy)
Firespray (1 zestaw, również po dodaniu tytułu „Slave 1”)
M3-A1 Interceptor (1 zestaw, dzięki tytułowi)

Tak jak widzicie wybór nośników torped jest więc dosyć szeroki.
Zestaw to po prostu pojedyncza karta. Jeśli mamy możliwość instalacji dwóch zestawów, oznacza to, że możemy wziąć dwie (takie same lub różne) karty torped.
Rakiety możemy instalować:

 • U Rebeliantów w:

YT-1300 (1 zestaw, tylko u imiennych pilotów)
YT-2400 (1 zestaw)
A-wingu (1 zestaw)
Z-95 Łowca Głów (1 zestaw)

 • Wśród imperium:

TIE Advanced (1 zestaw)
Firespray (1 zestaw)
Bombowiec TIE (2 zestawy)
TIE Defender (1 zestaw)

 • A u Szumowin:

Z-95 Łowca Głów (1 zestaw)
Firespray (1 zestaw)
M3-A1 Interceptor (1 zestaw, dzięki tytułowi)

Tutaj także mamy szeroki wybór statków – nośników rakietowych. Jak też zapewne zauważyliście, niemal każdy pojazd w grze może zabrać na pokład rakiety bądź torpedy. Czas na omówienie poszczególnych typów.
Zacznijmy od torped.
Torpedy protonowe SWX01 SWX02 SWX04 SWX14Pierwszym wariantem torped jest zestaw standardowych „Torped protonowych” firmy Krupx, model MG7. Dają nam one 4 kości ataku w zasięgu 2-3. Do odpalenia ich musimy zużyć żeton namierzonego celu (nie możemy już z niego przerzucać kości w tej turze!). W ramach dodatku możemy zmienić jeden z wyników „skupienie” na „trafienie krytyczne”. Naturalnie po wystrzeleniu, bez względu na to czy trafiliśmy czy nie, odrzucamy kartę. Kosztują 4 punkty i możemy je nabyć z Zestawem Podstawowym, dodatkiem X-wing, Y-wing, B-wing, lub Bombowiec TIE. Z czasem nazbieracie ich niezła kolekcję. W praktyce to dosyć potężna broń, szczególnie na Y-wingu i Bombowcu TIE, którym podwajają ilość kości ataku. Jednak ich koszt i „jednorazowość” sprawiają że rzadko pojawiają się u doświadczonych graczy.

Advanced_Proton_TorpedoesDrugą opcją są „Zaawansowane torpedy protonowe”. Są one modyfikacją produktu zakładów Krupx. Działają jedynie w najbliższym zasięgu 1, co w sumie jest zaprzeczeniem idei torped. Dają nam 5 kości ataku, do ich odpalenia także zużywamy żeton namierzonego celu i odrzucamy kartę. Możemy także zmienić maksymalnie 3 puste ścianki na wynik „skupienie”. Warto mieć więc ten żeton odpalając tą wersję torped. No chyba że strzelamy do „Mrocznej Klątwy”, albo w pobliżu jest Carnor Jax, wówczas wszystko nam jedno. Torpedy te kosztują aż 6 punktów, co czyni je jedną z najdroższych modyfikacji w grze. Jednak przy udanym ataku są w stanie zniszczyć lub poważnie uszkodzić większość myśliwców dostępnych w grze. Na razie możemy je kupić z B-wingiem lub Bombowcem TIE.

Flechette-torpedoesTrzecią opcją są „Torpedy rozpryskowe”. Pojawiły się jako wyposażenie X-winga eskorty z zestawu „Rebeliancki Transportowiec”, można także nabyć je w zestawie E-wing, co jest bardziej przystępne cenowo. Zasada ich działania jest inna niż standardowych torped, gdyż nie tworzą one chmury protonowej, a po trafieniu ich głowica zmienia się w tysiące małych odłamków tnących pancerz. Torpedy te działają w zasięgu 2-3. Atak następuje za pomocą trzech czerwonych kości. Dodatkiem jest to, że zaatakowany statek, jeśli jego wartość kadłuba (startowe punkty wytrzymałości, tarcze nie wliczają się do puli) wynosi 4 lub mniej, to otrzymuje żeton stresu, bez względu na to czy atak trafi, czy nie. Jest to cenne, np. w walce z TIE Phantomem, gdyż uniemożliwia mu maskowanie. Także w tym przypadku, by zaatakować musimy pozbyć się żetonu namierzonego celu.

Torpedy jonowe SWX24 SWX25 Wywiad donosi o nowym typie torped. Mają one działać na zasadzie chmury jonów. Podejrzewamy że technologia może być już w rękach łowców nagród i innych szumowin. Mają one podstawowe cechy podobne do standardowych torped (zasięg 2-3, 4 kości ataku), jednak dodatkowo po trafieniu dają 1 żeton jonów obrońcy i każdemu statkowi w zasięgu 1 od niego. Kosztują 5 punktów i pojawią się wraz ze Star Viperem, czyli już niebawem. Jeszcze wcześniej, więc lada dzień otrzymają je piloci Decimatorów.

Tyle na dziś, mam nadzieję że przyswoiliście już wszystkie potrzebne informacje. Lada chwila spotkamy się ponownie, żeby omówić rakiety i podsumować nasze szkolenie.

Niech Moc będzie z Wami!
Raven10

Komentarze

comments

549 myśli nt. „Zbrojownia cz.1 – torpedy.

 1. Pingback: Top 10 Best

 2. Pingback: Film 2021

 3. Pingback: Film 2020

 4. Pingback: Film

 5. Pingback: Watch Movies Online

 6. Pingback: wwin-tv.com

 7. Pingback: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 8. Pingback: Video

 9. Pingback: 2020

 10. Pingback: guardians of the galaxy vol 2

 11. Pingback: my id is gangnam beauty

 12. Pingback: strong woman do bong soon

 13. Pingback: HD-720

 14. Pingback: ++++++

 15. Pingback: âûòîïêà âîñêà

 16. Pingback: watch

 17. Pingback: Ñìîòðåòü âñå ñåðèè ïîäðÿä

 18. Pingback: Ñìîòðåòü ñåðèàëû îíëàéí âñå ñåðèè ïîäðÿä

 19. Pingback: +1+

 20. Pingback: 00-tv.com

 21. Pingback: tureckie_serialy

 22. Pingback: tureckie_serialy_na_russkom_jazyke

 23. Pingback: hs;br

 24. Pingback: we-b-tv.com

 25. Pingback: upmusic.icu

 26. Pingback: slcshop.top

 27. Pingback: trade program

 28. Pingback: tradebot

 29. Pingback: tradebot

 30. Pingback: tradebot

 31. Pingback: tradebot

 32. Pingback: cryptobot

 33. Pingback: trade program

 34. Pingback: cryptobot

 35. Pingback: trade program

 36. Pingback: tradebot

 37. Pingback: tradebot

 38. Pingback: tradebot

 39. Pingback: trade program

 40. Pingback: tradebot

 41. Pingback: trade program

 42. Pingback: tradebot

 43. Pingback: tradebot

 44. Pingback: trade program

 45. Pingback: trade program

 46. Pingback: binary broker

 47. Pingback: binary broker

 48. Pingback: trading opciones

Dodaj komentarz