Vox populi, vox dei

Część z Was, drodzy czytelnicy, należy zapewne do grona szczęśliwców, których ominęła internetowa burza związana ze wprowadzeniem przez FFG do zasad turniejowych dopuszczalności intencjonalnych remisów między graczami (ang. intentional draws, dalej ID).

Tymczasem na szczęście owa burza, na skalę niespotykaną dotąd w środowisku X-winga, dobiega końca, z bardzo ciekawym rozwiązaniem…

FFG, jako firma, doświadcza niespotykanego wcześniej w swojej historii gwałtownego wzrostu zainteresowania swoimi produktami – w X-winga grają już nie setki, a tysiące ludzi, a większość z nich drzwiami i oknami pcha się na turnieje o kolejną promkę. Nic więc dziwnego, że dział Organized Play otrzymał zadanie przygotowania nowych wytycznych dla wszystkich turniejowych gier FFG, które zostały ogłoszone w połowie marca.

Wśród nich swoistym novum na gruncie X-winga było dopuszczenie i uregulowanie sytuacji w której gracze przed rozpoczęciem rundy i w obecności sędziego dobrowolnie zgadzają się na nierozgrywanie partii i zgłoszenie remisu. Zasada niby niewinna, a podzieliła środowisko niesłychanie. Jedni uznawali to (nie bez racji) za proste „przyklepanie” stanu faktycznego (bo kto zabroni dwóm graczom latać w kółko przez całą grę?), drudzy (również nie mijając się z prawdą) podnosili, że zasada taka wypacza ideę gry i w określonych sytuacjach krzywdzi graczy oraz wypacza wyniki. Konflikt uległ szczególnej eskalacji po Mistrzostwach Regionu w Roanoke w USA, gdzie ośmiu czołowych graczy w ostatniej rundzie skorzystało z możliwości zgłoszenia ID i niejako „ustaliło” skład Top8 bez rozgrywania rundy – w internecie można znaleźć wypowiedzi już niemal wszystkich uczestników tego turnieju, z których część obstaje przy swojej decyzji, część głosi, że podjęła ją w ramach protestu przeciwko tej zasadzie, a część deklaruje, że popełniła błąd podejmując decyzję.

Na szczęście nie jesteśmy tu po to, by spierać się kto ma rację!

Niesłychana bowiem popularność tematu zaowocowała też gigantycznym odzewem graczy skierowanym bezpośrednio do FFG – a wydawca usłyszał głosy wołających na pustyni i zlitował się nad swoim ludem 😉

Tak więc zgodnie z deklaracją FFG OP (którą znajdziecie tutaj) zasada ID pozostanie z nami przez  cały tegoroczny sezon Mistrzostw Regionu, to jest do początku sierpnia. Wcześniej, bo w połowie lipca FFG deklaruje publikację zaktualizowanych zasad turniejowych uwzględniające zebrane opinie – zostawiając więc każdemu solidne dwa tygodnie na przygotowanie się do turniejów w nowym formacie.

Czego możemy się spodziewać? Najpewniej całkowitej eliminacji remisu jako wyniku w grze turniejowej – sugeruje to artykuł, jak i podpowiada logika. Trzeba też przyznać, że FFG jasno wykłada swoją argumentację za pierwotnym przyjęciem ID. Wydaje się jednak, że dopiero teraz dostrzeżono, że rozwiązanie to sprawdza się lepiej lub gorzej w zależności od gry i przyjęcie takiego samego rozwiązania na gruncie wszystkich wspieranych turniejowo gier mogło nie być aż tak świetnym pomysłem…

Dodatkowo artykuł świetnie precyzuje okoliczności, w jakich sędzia (lider) turnieju powinien dopuścić ID między graczami, co również było przedmiotem zażartych dyskusji. Każdy więc, kto planuje wybrać się do końca czerwca niech pamięta, że:

  • Propozycję skorzystania z ID należy złożyć przeciwnikowi WYŁĄCZNIE W OBECNOŚCI SĘDZIEGO.
  • Zgłosić ID można WYŁĄCZNIE NA POCZĄTKU RUNDY.

Wiemy już więc jak ID będą działać (i jak długo), wiemy też, kiedy pojawią się zmiany. Trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednej sprawie – oto pojawił się w naszej grze niezwykle ważny precedens, gdzie w wyniku silnego odzewu społeczności wydawca zmienia wcześniej podjętą decyzję. To pokazuje, że po pierwsze wielka siła drzemie w nas, graczach jako społeczności, a po drugie, że FFG stara się z graczami współpracować, co zasługuje na ogromne brawa! Na jeszcze większe uznanie zasługuje sposób, w jaki zmiany będą dokonywane – nie powinno nikogo dziwić, że w tak kontrowersyjnej sprawie potrzebny jest czas na testy i rozważenie wszystkich opcji. Jednocześnie jednak dostajemy informacje stosunkowo wcześnie i z wyprzedzeniem oraz – co ważniejsze – z wiarygodnym uzasadnieniem. W moim odczuciu – świetny ruch ze strony FFG, jak 3 krytyki z ręki, oby tak dalej!


FFG, razem z oświadczeniem w kwestii ID opublikowało też artykuły wprowadzające do gry turniejowej i omawiające strukturę mistrzostw – nie tak fascynujące i wyczekiwane, ale z pewnością godne uwagi 😉

A Wy? Co sądzicie o decyzji FFG i sposobie w jaki zajęto się kwestią ID? Dajcie nam znać w komentarzach! A tymczasem…

Niech Moc będzie z Wami!

Komentarze

comments

Jedna myśl nt. „Vox populi, vox dei

  1. Pingback: viagra for sale generic

Dodaj komentarz