Rozmowa z Artystą, czyli wywiad z Mariuszem Gandzelem

Dziś mamy dla Was coś specjalnego. Mieliśmy przyjemność przeprowadzić krótką rozmowę z Mariuszem Gandzelem, bardzo utalentowanym polskim artystą, którego prace doceniło także FFG i dziś dzięki temu zdarza nam się grać na kartach z grafikami jego autorstwa. Zapraszam do wywiadu oraz do obejrzenia kilku grafik w artykule (jego autorstwa oczywiście), a także do zapoznania się z jego pracami na oficjalnej stronie.
Natomiast na końcu wywiadu, czeka niespodzianka. 😉

fotoMarioXwing copy1) Jak zaczęła się twoja przygoda z grafiką? Czy jest jakiś artysta, który miał na ciebie wpływ zdecydowanie większy od innych?

2006 rok, Wydawnictwo Portal. Ówczesny art director Portalu znalazł moje czarno-białe szkice katedr w sieci na digartowym portfolio, po czym napisał z propozycją zamieszczenia tych rysunków w dodatku do gry RPG „Monastyr”. Byłem wówczas na czwartym roku studiów na kierunku architektura i urbanistyka, w najlepszym momencie żeby podjąć decyzję co dalej. Na horyzoncie było słabo, pracy w zawodzie mało, a ja potrzebowałem kasy na urlop dziekański(drugi)­. Zlecenie od Portalu poniekąd uratowało mi życie, spotkałem się z ekipą z wydawnictwa, porozmawialiśmy o możliwości pracy jako artysta freelancer, o tym że można nie tyko rysować dla polskich wydawców ale również zagranicznych, co powoduje diametralny skok stawek i ładniejsze folio w sieci. Strasznie mnie to wszystko rozbudziło, widok wszystkich tych gier na półkach z ilustracjami polskich rysowników, możliwość zobaczenia zawartości planszówek i rpgów na żywo, to było coś tak niezwykłego tak jakbyś wstawał rano po długim i mało przyjemnym śnie, a promień słońca padał centralnie na twarz dając nadzieję na lepszy dzień. Ten dzień trwa do dziś i jest co najmniej dobry.

2) Czy to Ty zgłosiłeś się z pracami do FFG, czy to FFG przyszło z ofertą do Ciebie?

Corran Horn SWX18 [8] [REB] [EW]Wtedy to ja inicjowałem współpracę z wydawcami z całego świata wysyłając do nich 30 mejli tygodniowo m.in. do FFG. Ale za nim mi odpisali musiałem rozbudować nieco swoje portfolio zapychając je ilustracjami dla CatalystGameLabs (Shadowrun), Copernicus Corporation (Klanarchia), Mongoose (Traveller), Portal (Neuroshima, Monastyr, Stronghold), KuźniaGier (Wolsung), NackterStahl (FrostZone), Paizo (Pathfinder) i kilku innych. Czyli nie było to tak od razu jak się wydaje. Nigdy to nie jest łatwe – z reguły metoda małych kroczków jest najskuteczniejsza, trochę to trwa ale się opłaca. Moim pierwszym zleceniem od FFG było narysowanie karty z Destroyerem do gry figurkowej X­wing. Potem było już z górki, kolejne karty do X­winga, Edge Of Empire, karcianki StarWars, Hobbita, Władcy Pierścieni, Descent (ostatnio), oraz Gry o Tron.

3) Ile swobody w działaniu daje Ci FFG? Dostajesz zlecenia, w których wszystko jest już dokładnie opisane czy też masz pewną dowolność w podejściu do grafiki?

Teoretycznie swobody jest dużo, zakomponowanie sceny w kadrze po przeczytaniu opisu sceny należny do rysownika. Tak samo jak dobór palety barw, detale tła i czasem postaci, inaczej ma się sprawa z Gwiezdnymi Wojnami lub Warhammerem tutaj trzeba rysować pojazdy lub postacie dokładnie na podstawie modeli, starając się unikać ujęć które juz kiedyś wystąpiły na innych obrazkach. To jest czasami trudne, zauważ ile jest w sieci ujęć np Tie fightera lub x-winga? Setki? Czasami oddając finalną wersję ilustracji, boję się że coś takiego już gdzieś w sieci jest i nieświadomie zrobiłem częściowy plagiat, ale nie mnie to oceniać ponieważ każdy etap rysunku przelatuje przez ekipę art directorów z FFG a następnie jest zatwierdzane przez LucasFilm Ltd, więc nie powinienem się przejmować; ) Ale wracając do zasadniczego pytania: każda ilustracja jest dosyć dokładnie opisana. Ciężko się nie domyślić o co chodzi.

Boba Fett SWX07 [8] [IMP] [F31]4) Czy FFG to twój główny zleceniodawca? Czy są jeszcze inni? I jak to jest z prawami autorskimi. Kiedy spotkaliśmy się na Pyrkonie sprzedawałeś prace, które były zbliżone wyglądem do tych które widzimy na produktach FFG.

Dla FFG wykonuję od 2ch lat naprawdę dużo ilustracji ale oczywiście są też inni.­ Często współpracuję z Sans­Detour z Francji wydającym podręczniki i gry planszowe ze świata Cthulhu. Paizo­, dla tego amerykańskiego wydawcy rysuję ilustracje do linii Pathfinder RPG, ostatnio GGstudio wydającym Ultima Forsan, okładki płyt hardrockowych, okładki książek, jest tego naprawdę sporo co jest super w pracy wolnego strzelca. Nie trzeba polegać tylko i wyłącznie na jednym kliencie, bo można pracować dla 5ciu naraz.
Prawa autorskie: LucasFilm oraz GamesWorkshop zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do materiałów zakupionych u artystów. To oznacza, że nie mogę wydrukować ponad 50ciu ilustracji ze świata Gwiezdnych Wojen i Warhammera, które narysowałem do tych systemów. Natomiast mogę je pokazywać na swoim portfolio lub czasami na specjalnych wystawach. Jednak mogę drukować i sprzedawać fanowskie ilustracje (fanarty) których LF i GW nigdy nie wykupiło ode mnie ani nie wykorzystało w swoich produktach. W ten sposób fani mogą mieć namiastkę tego do czego tak naprawdę powinni mieć dostęp cały czas. Osobiście nie mam zamiaru rezygnować z rysowania fanartów, sprawia mi to wiele radości, dając jednocześnie satysfakcję fanom. Pozostali moi klienci nie robią żadnych cyrków z prawami autorskimi.

Kontradmirał Chiraneau SWX24 [8] [V49] [IMP]5) Przygotowywałeś oprawy graficzne już do różnych systemów. Czy jest jakaś z której jesteś naprawdę dumny?

Tak. Klanarchia, namalowałem tam farbami wodnymi około 20 ilustracji i wyszły wg mnie bardzo dobrze, oraz cały layout podręcznika. Do tego czarno białe ilustracje tuszem do początków rozdziałów wszystko to ma swój niepowtarzalny klimat. Seria okładek Cthulhu, tutaj tematyka scen odpowiadała moim preferencjom artystycznym. Moloch: Ucieczka z Miasta Maszyn: seria rysunków wykonanych ołówkami i cienkopisami, oraz tuszem. Dość komiksowy oraz geometryczny styl, precyzyjna robota, do tego Ignacy Trzewiczek z wydawnictwa Portal był wtedy bardzo wymagający i wycisnął ze mnie to co najlepsze. Tak uważam.

6) Ulubione fikcyjne uniwersum? Gwiezdne wojny czy może jednak coś innego? 😉

Lubię opowieści z dreszczykiem oraz srogi bagnisty odór. Dlatego często wybieram Cthulhu, Ciemną stronę mocy, a kiedy potrzebuję się odprężyć Władcę Pierścieni.

Kapitan Oicunn SWX24 [4] [IMP] [V49]7) Kiedy już nie rysujesz to w jaki sposób spędzasz czas? Grywasz w gry do których zaprojektowałeś grafiki?

Niestety nie spędzam zbyt wiele czasu na granie, ograniczam to do minimum. Wolny od rysowania czas staram się spędzać w górach, na wycieczkach do innych miast. To zawsze odbywa się w weekend, od poniedziałku do piątku jestem zawalony robotą po uszy, i to nie jest 8h tylko z reguły więcej.

8) Wymarzony projekt czy jest jakiś system lub uniwersum do którego chciałbyś przygotować oprawę graficzną?

Każdy nowy projekt to wyzwanie, nie mam takiego jednego, wymarzonego. Ostatnio bardzo lubię rysować grafiki do karcianki StarWars, lub do podręczników EdgeOfEmpire. W przeciwieństwie do X winga jest tam sporo miejsca na ciekawe sceny na powierzchniach planet, w budynkach, z udziałem ludzi oraz innych ras obcych. Zastanawiam się także nad Magic The Gathering ale to prawdopodobnie odległa przyszłość 🙂

Serdecznie dziękujemy Mariuszowi za to że znalazł chwilę czasu żeby porozmawiać z nami. Czas teraz na niespodziankę, w tym roku plakat na Mistrzostwa Polski w X-winga przygotował właśnie Mariusz a oto i jego dzieło. A jeżeli chcecie się spotkać twarzą w twarz z Mariuszem to zapraszamy na mistrzostwa polski 12 Września. Będzie też można kupić na miejscu część z jego wcześniejszych prac.
posterFINALlogos

Komentarze

comments

128 myśli nt. „Rozmowa z Artystą, czyli wywiad z Mariuszem Gandzelem

 1. Pingback: their info

 2. Pingback: GOLDEN SUNRISE STRAIN

 3. Pingback: seo services

 4. Pingback: https aka ms remoteconnect minecraft

 5. Pingback: buy adhd meds online usa

 6. Pingback: triumph street triple

 7. Pingback: Black Nitrile Gloves

 8. Pingback: online cbd shop

 9. Pingback: cargo containers for sale

 10. Pingback: Dmt for sale

 11. Pingback: buy Instagram followers

 12. Pingback: shipping containers for sale

 13. Pingback: Web Design and SEO Office In Armenia

 14. Pingback: Guns for sale

 15. Pingback: End Of Tenancy Cleaning Holland Park

 16. Pingback: siamese kittens for sale near me

 17. Pingback: mushroom chocolate

 18. Pingback: Vidalista 40mg

 19. Pingback: pure cocaine for sale Australia

 20. Pingback: ammunition for sale

 21. Pingback: Workshop aggregator

 22. Pingback: delta 8 THC near me

 23. Pingback: canadian pharmacy

 24. Pingback: vcc buy

 25. Pingback: plaquenil methotrexate

 26. Pingback: high cube shipping container

 27. Pingback: paxil withdrawal help

 28. Pingback: Buy THC Vape Juice in Europe

Dodaj komentarz