Poznaj swoich pilotów. Część 2

han_solo_by_anthonyfoti-d45jrpiKorelia. Stolica sektora o tej samej nazwie, ojczyzna najlepszej w galaktyce whisky, policji, statków kosmicznych, ciastek ryshcate i… niemal wszystkich najlepszych pilotów.

Nie wierzycie?

Sprawdźcie sami!

.

– A wiecie, dlaczego tylu Korelian daje się zesłać na Kessel? (…)

– Bo są głupi?

– Nie, stęsknili się za resztą rodziny!

Korelianie słyną w galaktyce ze swej brawury i skłonności do ryzyka. Czy więc możemy się dziwić, że tak wielu z nich zapisało się złotymi zgłoskami w historii gwiezdnego myślistwa i pilotażu?

Przygodę z pilotażem Korelianie rozpoczęli od opanowania technologii hipernapędu – jej mieszkańcy dokonali tego jako jedni z pierwszych w galaktyce, skutkiem czego Korelia stała się jedną z planet-założycielek Starej Republiki. Pomimo tego układ zachował sporą dozę autonomii, dbając o własne tradycje i zachowując wiele kompetencji w kwestii lokalnych władz i służb porządkowych.

W ciągu wieków Korelianie kilkukrotnie przejawiali tendencje separatystyczne, starali się także zachować niezależność (z marnym skutkiem) podczas Wojen Klonów i Galaktycznej Wojny Domowej.

W naszej grze spośród czterech pilotów mogących poszczycić się umiejętnością pilotażu na poziomie 9 aż trzech (!) pochodzi z Koreli – mowa tu o panach Hanie Solo, Wedge’u Antillesie oraz Soontirze Felu. Kolejni Korelianie w grze nie pozostają zbytni w tyle – zbliżający się w E-Wingu Corran Horn z 8 oraz złowroga Kath Scarlet w swoim Firespray-31 z umiejętnością 7. Co więcej, historie czworga panów są tak splątane, że przypominają brazylijską telenowelę (lub Grę o Tron). Przyjrzyjmy się im więc uważniej.

 

Naszą opowieść zaczniemy od najbardziej znanego z nich, człowieka któremu nie trzeba nikomu przedstawiać – Hana Solo. By opisać całą jego historię zbraknie nam miejsca, skupmy się więc na tym, co, poza pochodzeniem, połączyło Solo z Korelią.

Niewielu z was wie, Han Solo [SWX06 Sokół Milenium]że Solo to nazwisko szlacheckie – i to nie byle jakie! Przodek Hana był ostatnim królem Korelii, który abdykując wprowadził rządy demokratyczne. Młody Han na ojczystej planecie czasu spędził niewiele – osierocony, wychowywał się wśród przemytników, a rodzinka w postaci ciotki i kuzyna nie była zbytnio zainteresowana jego losem.

Z Korelią i rodzinką splotły się późniejsze losy przemytnika-rebelianta – rzeczony kuzyn, Thrackan Sal-Solo stał na czele pierwszej insurekcji koreliańskiej, zaś Han z małżonką i córką (Jainą – zapamiętajcie to imię!) w trakcie drugiej insurekcji (tudzież Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej) wsparli Konfederację z Korelią na czele przeciwko Sojuszowi Galaktycznemu. Warto dodać, że czele Sojuszu stał Jacen Solo, vel. Darth Cadeus, syn Hana i Lei, brat bliźniak Jainy. A nie mówiłem, że telenowela? 🙂

I jeszcze ciekawostka – kojarzycie spodnie Hana z charakterystycznym czerwonym obszyciem w paski po bokach? To nie modowa fanaberia, a koreliańskie Krwawe Lampasy – wojskowe wyróżnienie przyznawane za odwagę. Co interesujące, pomimo ogromu źródeł żadne z nich nie wyjaśnia, jak Han zasłużył sobie na to wyróżnienie.

Zostawmy na chwilę Hana i jego liczne przygody i skupmy się na kolejnym Korelianinie, który zrobił oszałamiającą karierę za pośrednictwem Sojuszu Rebeliantów – Wedge’u Antillesie.

Wedge Antilles [SWX02 X-wing]

Wedge nie darmo posiada w grze najbardziej ofensywną umiejętność spośród wszystkich pilotów. Walczył w najważniejszych bitwy Starej Trylogii – Yavinie, Hoth i Endorze, brał udział w zniszczeniu OBU Gwiazd Śmierci (jako jedyny pilot przeżył obie te operacje), prowadził przez lata elitarną Eskadrę Łotrów… i tak dalej, i tak dalej. Liczby książek i komiksów w których się pojawia nie sposób wymienić, mimo iż w filmie pojawia się niezwykle epizodycznie (na szczęście pada w nich jego imię, pozostaje więc postacią kanoniczną!)

Urodzony i wychowany na stacji Gus Tetra na jednym z księżyców Korelii wiódł proste życie jako mechanik i pilot małego frachtowca, dopóki jego rodzinne miasteczko nie zostało zrównane z ziemią przez Imperium w trakcie operacji przeciwko lokalnej grupie Rebelii. To oczywiście skłoniło młodego Wedge’a do wstąpienia do Sojuszu w poszukiwaniu zemsty za śmierć ukochanej. W nawiązaniu kontektu z rebeliantami pomaga mu Mirax – przyjaciółka z dzieciństwa i córka jego mentora, Boostera Terika.

Wedge-Antilles-wedge-antilles-25799825-180-235Szybko wspina się po szczeblach kariery i wkrótce po bitwie o Yavin obejmuje dowodzenie nad Eskadrą Czerwonych, następnie przemianowaną na Eskadrę Łotrów. Niesamowicie skromy, przez wiele lat odmawia awansu, łamiąc się dopiero po pięciu latach nalegań ze strony admirała Ackbara – jednak nawet w stopniu generała zasiada od czasu do czasu za sterami X-winga. Wkrótce po bitwie o Yavin ściera się nad Brentaalem IV ze swoim nemezis, baronem Soontirem Felem i poznaje prawdę o swojej siostrze (ale o tym za chwilę!). U schyłku wojny żeni się z byłą oficer KorSeku Iellą Wessiri, a ich córka, Syal, idzie w ślady ojca i też zostaje pilotem. Rzecz jasna wszyscy Antillesowie biorą udział w Drugiej Galaktycznej Wojnie Domowej.

Źródeł w których pojawia się Wedge jest również masa, warto tu jednak wspomnieć o kilku szczególnie godnych polecenia – komiks „Szczęściarz” (w Polsce wydany w 3 numerze egmontowego Star Wars: Komiks) oraz seria powieści X-Wingi Michaela Stackpole’a i Aarona Allstona świetnie obrazują charakter i historię najlepszego pilota Rebelii.

No i pora na nasz łącznik, głównego bohatera telenoweli, spajającego dwóch asów Sojuszu. Mowa tu o Soontirze Felu, bohaterze Imperium. Jest to jedna z najciekawiej stworzonych i rozwiniętych postaci imperialnych w Expanded Univesoontir-felrse.

Pierwszy raz o Baronie Fel słyszymy w komiksie „W służbie Imperium”.  Rebelianci szykują się do zajęcia planety Brentaal IV. Rządzacy Imperium po śmierci Imperatora wezyr Sate Pestage i dyrektor wywiadu Ysanne „Iceheart” Isard rzucają przeciwko Łotrom najbardziej elitarną jednostkę – 181 Pułk Myśliwski pod dowództwem Fela. Na wieść o tym Wedge i Tycho dosłownie tracą dech w piersiach – sława barona znacznie go wyprzedza. Po początkowych potyczkach na księżycu Brentaala poznajemy w końcu samego Soontira i nie sposób od razu go nie polubić. Imperialny w każdym calu – zdyscyplinowany i posłuszny, a jednocześnie nie kryjący niechęci do pokrętnej Isard emanuje pewnością siebie i determinacją, by chronić swoich ludzi i obywateli Imperium. Słyszymy coraz więcej o jego umiejętnościach – szkolił on Biggsa, Tycho i Wesa w imperialnej akademii, a plotka głosi, że Vader zlecił konstrukcję TIE-Advanced bo Soontir zbyt często zestrzeliwał go na symulatorze… przeżył największe dotychczasowe bitwy, w tym Endor. Mało? To inaczej – wyobraźcie sobie 6 lat czynnej służby w myśliwcu TIE i nie bycie zestrzelonym ani razu.

W wyniku machinacji Isard planeta upada. W międzyczasie Fel kontaktuje się z żoną i prosi ją, by uciekała z Coruscant. Ta z kolei wypytuje o Wedge’a… W finałowej bitwie Soontir prawie zestrzeliwuje Antillesa, którego ratuje strzał z działa jonowego Y-Winga generała Hortona Salma. Baron trafia do niewoli i prosi o rozmowę z dowódcą Łotrów. Zdziwienie Wedge’a zmienia się w szok, gdy Fel informuje go, że są… szwagrami.

– Mam nadzieję, że mój syn wyrośnie na równie odpowiedzialnego meżczyznę jak ty.

Valin Horn do Soontia Fela

Czytelnicy przez dwa tygodnie łamią sobie głowy nad tymi informacjami, aż do wyjścia zeszytu „Życie barona Fel” („The making of baron Fel”). W trakcie przesłuchania przez Sojusz Soontir opowiada historię swojego życia – wychowany na koreliańskiej farmie, trafia w zasadzie przypadkiem do imperialnej akademii. Lata tak wyśmienicie, że zostaje wkrótce instruktorem. Dezercja jego podopiecznych – Biggsa i Hobbiego – skutkuje jego degradacją do 181 Pułku Mysliwców – wtedy zapomnianej przez Imperatora i ludzi odsyłalni nieudaczników.

Fel nie załamuje się i z bandy obiboków tworzy śmiertelną machinę. W nagrodę otrzymuje awans i trafia na Imperialne Centrum (Coruscant) gdzie poznaje gwiazdę filmową Wynssę Starflare. Szybko wpadają sobie w oko i po krótkim czasie Soontir prosi aktorkę o rękę. BUM! Dziewczę w płacz, panikę! O co chodzi? Wynssa do pseudonim estradowy, ukochana Fela naprawdę nazywa się Syal Antilles, jest starszą o 10 lat siostrą Wedge’a okrzykniętego już wtedy bohaterem Rebelii i zdrajcą Imperium. Młodzi podejmują iście padme-anakinową decyzję, choć nie ukrywają małżeństwa, a jedynie tożsamość Syal, z wyprzedzeniem planując ucieczkę na wszelki wypadek.

3555251-soontir_fel_by_drew_bakerSoontir wraz z eskadrą zostają wkrótce przydzieleni do operacji na planecie Derra IV, nad przygotowaniem czuwa sam admirał Thrawn, choć jego udział zostaje zatuszowany jako istoty obcej. Po zdecydowanym zwycięstwie Fel otrzymuje tytuł baronowski, zaczyna jednak kwestionować uczciwość intencji ludzi u szczytów władzy – jest świadkiem przepychanek między Vaderm a vigo Xizorem, machinacji Isard… Po złapaniu podejmuje więc trudną decyzję – w zamian z pomoc w odnalezieniu żony, która zgodnie z planem ucieka, zobowiązuje się wstąpić na służbę do Sojuszu – gdzie spotyka… kolegę ze szkolnej ławy, Hana Solo. Mała jest ta galaktyka.

Imperialnych graczy uspokajam – służba ta nie trwała długo. Wkrótce Fel zostaje porwany przez Isard i trafia pod dowództwo Thrawna, który przekonuje go do walki w Nieznanych Regionach. Felowie pozostają na uboczu wielkich galaktycznych konfliktów aż do zakończenia inwazji Yuuzhan Vongów, związując swoje losy z Imperium Ręki (tajną organizacją Thawna) a następnie z państwem Chissów. Ważną postacią w historii galaktyki okazuje się być syn Soontira (i siostrzeniec Wedge’a) – Jagged, podobnie jak ojciec i wuj wybitny pilot, który po Drugiej Galaktycznej Wojnie Domowej zostaje wybrany na głowę państwa Resztek Imperium. Żeni się on z… Jainą Solo, córką Hana i Lei, a ostatecznie zostaje obrany Imperatorem.

By najlepiej poznać barona Fela polecam lekturę obu wspomnianych komiksów – kolejne jego przygody, choć liczne, prezentują znacznie niższy poziom.

Reasumując: siostrzeniec Wedge’a, zięć Hana i syn Soontira – niezłe referencje dla każdego pilota! Nie wiem jak wy, ale jak nie mogę się doczekać wydania Szponostatku Chissów klasy Nssis, ulubionego myśliwca Jaggeda 🙂

Jagged-Fel-s-Chiss-Clawcraft-star-wars-3951505-1024-768
Zbliżamy się ku końcowi opowieści o wybitnych synach Korelii, pora więc na pilota który dopiero będzie miał swoją premierę wraz z dodatkiem E-wing – Corrana Horna.

SWX18 Corran HornNajmłodszy z całej ekipy, najpóźniej pojawiający się w Expanded Universe, ale na pewno wart uwagi. Ojciec Corrana, Valin (patrz powyżej) był oficerem KorSeku – sławnej koreliańskiej policji, specjalizującej się (któż by się domyślił!) w zwalczaniu przemytników. Młody Horn poszedł również w ślady ojca i radził sobie całkiem nieźle – rzecz jasna do czasu. Horn senior zginął zastrzelony przez Bosska, a chociaż Corran ujął łowcę nagród, ten został zwolniony z więzienia za sprawą imperialnego oficera łącznikowego, Kirtana Loora. Doprowadziło to do rosnącej rywalizacji pomiędzy imperialcem a młodym detektywem, w efekcie której Corran wraz ze swą zawodową partnerką Iellą Wessiri został zmuszony do porzucenia KorSeku i ucieczki z systemu. Ostatecznie trafia on do sił Nowej Republiki, do Eskadry Łotrów, pod skrzydła Wedge’a Antillesa. Przeżywa w niej wiele przygód, napotykając na swojej drodze znaną nam już Ysannę Isard, oraz żeniąc się z Mirax Terrik… córką przemytnika, którego jego ojciec wysłał na Kessel (i przyjaciółką Wedge’a z dzieciństwa…). Aha, no i przecież Wedge z kolei żeni się z Iellą 😛

Więcej o Corranie tym razem nie napiszę, ponieważ znajdzie się on także w kolejnym odcinku „Poznaj swoich pilotów”. Zainteresowanych odsyłam do pierwszych powieści z cyklu X-Wingi, w których Corran, jego tradycyjnie zielony X-wing oraz wierny astromech Gwizdek odgrywają znaczące role.

kath-scarletNo i na zakończenie wisienka – panna Katarzyna, czyli Kath Scarlet. Jedyna kobieta w tym zestawieniu, a na dodatek nie jesteśmy pewni, czy pochodziła z Korelii. Wiemy natomiast, że w trakcie Galktycznej Wojny Domowej była przywódczynią grupy Binayre Pirates, jako jedna z niewielu osób posiadała statek klasy Firespray-31 (poważnie, takich statków wyprodukowano tylko kilkanaście i były to niezwykłe rarytasy!) i operowała w sektorze koreliańskim. Co ciekawe, jedyną szerzej udokumentowaną jej akcją jest nieudana próba napadu na imperialny konwój! Zasada specjalna Kasi wydaje się dobrze odzwierciedlać jej ulubioną taktykę – zasadzkę z pola asteroid na nieprzygotowany i niczego nieświadomy cel.

I na tym kończymy dzisiejszy odcinek! Gratuluję wszystkim, którzy nie zagubili się w gąszczu powiązań rodzinno-towarzyskich i dotarli szczęśliwie do tego momentu 🙂 Zachęcam Was do lektury gwiezdnowojennych komiksów i książek (choćby oznaczonych logiem „Legends”) i odkrywania na własną rękę historii pilotów, których posyłacie w bój! Do następnego razu!

Niech Moc będzie z Wami!

Komentarze

comments

191 myśli nt. „Poznaj swoich pilotów. Część 2

 1. Pingback: hqcialismht.com

 2. Pingback: topedstoreusa.com

 3. Pingback: Êîíñóëüòàöèÿ ïñèõîëîãà

 4. Pingback: 1 seriya

 5. Pingback: bofilm

 6. Pingback: bofilm ñåðèàë

 7. Pingback: trustedmdstorefy.com

 8. Pingback: LostFilm HD 720

 9. Pingback: kinosmotretonline

 10. Pingback: HDrezka

 11. Pingback: movies hdrezka

 12. Pingback: dorama hdrezka

 13. Pingback: youtube2019.ru

 14. Pingback: cerialest.ru

 15. Pingback: serial

 16. Pingback: filmy-2019-kinokrad

 17. Pingback: kinokrad-2019

 18. Pingback: filmy-kinokrad

 19. Pingback: Kinokrad

 20. Pingback: Kinokrad 2019 Kinokrad Hd

 21. Pingback: Watch TV Shows

 22. Pingback: wwin-tv.com

 23. Pingback: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 24. Pingback: Video

 25. Pingback: kpop+star+season+6+ep+9

 26. Pingback: 2020

 27. Pingback: guardians of the galaxy vol 2

 28. Pingback: my id is gangnam beauty

 29. Pingback: strong woman do bong soon

 30. Pingback: guardians+of+the+galaxy+2

 31. Pingback: HD-720

 32. Pingback: ++++++

 33. Pingback: âûòîïêà âîñêà

 34. Pingback: watch

 35. Pingback: Ñìîòðåòü âñå ñåðèè ïîäðÿä

 36. Pingback: Ñìîòðåòü ñåðèàëû îíëàéí âñå ñåðèè ïîäðÿä

 37. Pingback: æóêè+2+ñåðèÿ

 38. Pingback: +1+

 39. Pingback: 00-tv.com

 40. Pingback: serialy

 41. Pingback: tureckie_serialy

 42. Pingback: tureckie_serialy_na_russkom_jazyke

 43. Pingback: hs;br

 44. Pingback: we-b-tv.com

 45. Pingback: javsearch.mobi

 46. Pingback: 2019

 47. Pingback: sirius latest movs728 abdu23na272 abdu23na64

 48. Pingback: Poznaj swoich pilotów. Część 3 – Nie ten pilot, nie ten statek | X-Wing Gra figurkowa

Dodaj komentarz