Nowa era X-Winga!

przebudzenie_mocy_leftW ubiegłą środę wieczorem FFG zamieściło na swojej stronie nowe Zasady Turniejowe oraz FAQ. Jednocześnie udostępniono cyfrową wersję podręczników znajdujących się w The Force Awakens Core Set. O najważniejszych zmianach piszemy poniżej.

Zmiany w niedawno zaktualizowanym FAQ wynikają z potrzeby dostosowania go do nowej podstawki, która wprowadziła parę drobnych, acz istotnych zmian.

Najistotniejszą z nich jest przesunięcie momentu usuwania stresu po zielonym manewrze do punktu „Execute Maneuver”, zamiast wyodrębnianie go w osobnym punkcie „Check Pilot Stress”

Dzięki temu zmianie ulegają zasady Nocnego Potwora (na plus) i tytułu do Decimatora „Dauntless” (na minus).

nightbeast-stress-relief

Nocny Potwór zyskuje teraz żeton skupienia nawet jeśli był zestresowany przed wykonaniem zielonego manewru!

Inną istotną zmianą jest możliwość ponownego zakładania żetonu Namierzonego Celu na ten sam statek – wpływa to głownie na na Dutcha Vandera i Kapitana Kagi, a także zwiększa przydatność Systemu Kontroli Ognia na pilocie TIE Punishera, Redlinie.

Z innych ciekawostek – doprecyzowano zmianę celu przy Podwójnym Działku Laserowym, doprecyzowano timing Celnego Strzału, ustalono kwestie „Szczeniaka Nashtah” oraz zmieniono zasady nachodzenia na kilka asteroid w trakcie jednego manewru! Wprowadzono też parę korekt redakcyjnych i dodano zasady zawarte w statkach z VII fali.

Nowy FAQ znajdziecie tutaj.

Zmiany nie ominęły także zasad turniejowych – a ponieważ dotyczą one praktycznie każdej turniejowej gry, przyjrzymy im się dokładniej.

Po pierwsze – koniec mierzenia poza Zasięg 1 podczas rozstawiania (smuteczek). Wykorzystywanie wzorników manewrów do „ustawiania” statków przy rozstawianiu jest ograniczone do zasięgu 1 od własnej krawędzi!

Po drugie, i najważniejsze, ogromna zmiana zaszła w sposobie liczenia punktów za duże statki. Na koniec gry gracz dolicza sobie połowę punktów (zaokrąglając w dół) za duże statki wroga które straciły połowę sumy Tarcz i punktów Kadłuba. Zmiana ta z pewnością wpłynie na wiele popularnych rozpisek, takich jak FatHan, TurboDash czy DoubleIG.

falcon1

Utrata tarcz i dwa hity? Sorry, połowa punktów w plecy!

Po trzecie, nowe elementy z The Force Awakens Core Set mają różne momenty wejścia do gry turniejowej. O ile nowych asteroid można używać od dziś (co daje nam aż 18 różnych asteroid do wyboru!), to nowa talia obrażeń będzie obowiązkowa na turniejach dopiero od 1 stycznia 2016 roku. To oczywiście dobra wiadomość dla tych, którzy zamiast kupować nową podstawkę wolą dostać ją na święta 😉

Nowe zasady turniejowe znajdziecie tutaj.

Zmiany trafiły też do zasad Eskalacji i gier epickich, więc jeśli wybieracie się na turniej w tym formacie zajrzycie i do nich, bo miejscami różnią się od podstawowych zasad!

Eskalacja i Epic oraz Zasady wprowadzające i Księga Zasad

Wszystkie te dokumenty znajdziecie także na forum oraz w zakładce „Pomoce” na naszym portalu.

Nam nowe zmiany się podobają i nie możemy doczekać się sprawdzenia ich w turniejowej praktyce. A Wy? Co sądzicie o zmianach w FAQ i nowych podręcznikach? Dajcie nam znać w komentarzach!

Komentarze

comments

Dodaj komentarz