Beczka w kosmosie. Czyli jak gdzie i kiedy stosować?

W tym krótkim artykule postaram się wam przybliżyć czym są „beczki” oraz jak dobrze z nich korzystać. Jest to materiał raczej dla osób dopiero zapoznających się z mechaniką gry i wierzę, że zaawansowani gracze wszystkie te rzeczy już wiedzą. Jednak zachęcam wszystkich do jego lektury, być może o którejś z przedstawionych w nim taktyk nie słyszeliście bądź zapomnieliście.

„Beczka” pozwala pilotowi na przemieszczenie statku na lewo lub prawo od jego aktualnej pozycji zachowując przy tym kierunek w który statek jest zwrócony. Mechanika gry pozwala przy tym dostosować jego pozycję na planszy po wykonaniu beczki i to w dość znaczący sposób. Na dwóch przykładach poniżej zobaczycie zakres w jakim pozycja statku na stole może ulec zmianie w jednej turze dzięki wykonaniu tej akcji.

Beczki - przykłady manewrów

Zastanawiacie się pewnie teraz dlaczego akurat „beczka”? Zamiast tego mogę użyć fokusa czy innej akcji mojego statku. Otóż X-wing jest grą opierająca się w dużym stopniu na rzutach kośćmi. A każdy dobry strateg wam powie, że nie ma nic gorszego niż zostawić coś w rękach ślepego losu jakim jest taki rzut. Dlatego, jeżeli stoicie przed dylematem czy postawić swój statek naprzeciw innego i wzajemnie się ostrzeliwać, czy też wykonać akcję dzięki której przeciwnik straci swoją szansę strzelania w was, wykorzystajcie to. Dobrze przeprowadzona akcja beczki może przechylić szalę zwycięstwa na waszą stronę. A oto najważniejsza uwaga jak zrobić to dobrze. Zawsze starajcie się trzymać wasz statek pod kątem 45-stopni względem statków przeciwnika. Zmaksymalizuje to skok jaki wykonacie beczką i zwiększy wasze szanse na wyjście z pola ostrzału przeciwnika.
Beczka - manewr podejścia (cz.1)Beczka - manewr podejścia (cz.2)

No dobrze, powiecie, a co z sytuacjami w których to wy poruszacie się pierwsi? W takim przypadku „beczki” nadal mają zastosowanie. Prosta zasada, jeżeli nie możecie kogoś powstrzymać postarajcie się jak najbardziej mu przeszkodzić. Spróbujcie podlecieć bliżej a potem wykonać „beczkę” tak, by formacja przeciwnika rozbiła się o wasz statek. Stracą oni w ten sposób cenne akcje. To też jest droga od uzyskania przewagi w walce.

Beczka - manewr blokowania (cz.1)Beczka - manewr blokowania (cz.2)

Ostatnim, nie mniej ważnym, zastosowaniem „beczki” jest możliwość przy jej pomocy zmiany swojej pozycji na polu walki, np. poprzez wyjście na dalszy zasięg gdy pozostanie w nim daje więcej korzyści (więcej czerwonych kości) przeciwnikowi niż tobie. Lub zwiększanie swojej obrony poprzez ukrycie się za przeszkodą.

Beczka - wyjście z zasięguBeczka - ukrycie za osłoną

To tylko kilka przykładów jak efektywnie wykorzystywać tą akcję w walce. Jak widzicie, na stole może pojawić się wiele takich sytuacji w których dobrze wykonana „beczka” pozwoli wam zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Nie zapominajcie o tym, czego się dziś tu nauczyliście, możliwe że kiedyś to właśnie ta taktyka pomoże ocalić życie waszych pilotów.

I niech Moc będzie z wami.

Komentarze

comments

Jedna myśl nt. „Beczka w kosmosie. Czyli jak gdzie i kiedy stosować?

Dodaj komentarz