Akademia Imperialna- cz. X StarViper

Ku chwStarViper-EaWFoCale imperatora!

Przyszedł czas na omówienie VI fali. Wraz z nią na pola walki wleciały statki szumowin i nikczemników. Pierwszym z nich jest StarViper, myśliwiec, który rzadko będzie waszym przeciwnikiem, ale gdy ten czas nadejdzie, musicie być gotowi!

Platforma szturmowa „StarViper” została zaprojektowana przez samego księcia Xizora, we współpracy z firmą Mandal Motors. Stworzono dla niego także ulepszoną wersję, nazwaną „Virago”, wzmocnioną o super-zaawansowany komputer celowniczy. W przeciwieństwie do większości myśliwców był wąski i wysoki. Niestety przez dość wysoką cenę, nie mógł być wystawiany w dużych eskadrach. Cenę tą nadrabiał jednak siłą ognia, dzięki podwójnym działkom laserowym, oraz prędkością i w miarę dobrym pancerzem.

Xizor był szefem syndykatu przestępczego Czarne Słońce, dlatego StarViper wykorzystywany był głównie przez tą frakcję.  Latała nim także przyboczna Księcia, robot Guri. W małych ilościach używane były także przez Mandalorian, podczas galaktycznej wojny domowej.

StarViper-components

Trzy kości ataku, tyle samo obrony, cztery punkty kadłuba i jedna tarcza. Na pierwszy rzut oka wygląda to ok, przeciętna siła ognia, która jednak przy wysokiej manewrowości i stosunkowo dużej przeżywalności klasyfikuje się całkiem dobrze.

Akcje:

Poza wszechobecnym focusem i namierzeniem mamy także opcje zrobienia beczki i boosta. Boost to jedna z lepszych akcji pozwalająca na dostosowanie pozycji statku do sytuacji. Beczka przy małym statku nie jest wielkim zaskoczeniem, co nie oznacza że się nie przydaje.

DialStarViperManewrowość:

„Kółko” StarVipera jest ciekawe. Ma przydatne „ostre 1” i nowy manewr segnor’s loop (polegający na zrobieniu lekkiego skrętu z obrotem o 180°), ale ma tylko 5 zielonych manewrów i brak czasami równie przydatnej „ostrej 3”. Ale nie narzekajmy. Dial jest dobry.

Siła ognia:

Normalny arc ostrzału i 3 kostki ataku. Przy dosyć manewrowym statku daje nam to bardzo porządną siłę ognia.  Możemy go jeszcze dodatkowo wyposażyć w torpedy.

Wytrzymałość:

Trzy kości obrony w połączeniu z pięcioma punktami wytrzymałości? Super? Szkoda tylko, że w te pięć punktów wchodzi tylko jedna tarcza. Oznacza to, że po jej utracie stateczek będzie lubił przyjąć kilka krytów, a asy do których można go zaliczyć, raczej tego nie lubią.

Wysłannik Czarnego Słońca SWX25 [1] [STV] [S&V]Ulepszenia:

Elite pilot talent dla imiennych pilotów oraz, tak jak już wspominałem  torpedy dla wszystkich. Tytuł Virago pozwoli zainstalować kilka dodatkowych ulepszeń, ale o tym później. Bez tytułu nie są jednak wybitne , torpedy sprawdzają się głównie z 8-falowymi czipami namierzającymi i nie będą na tym statku często używane.

Piloci: Guri SWX25 [5] [STV] [S&V]

Nie imienni piloci mają 1 i 3 ps a kosztują 25, 27 punktów. Zwróćmy jednak uwagę na imiennych pilotów.

Guri, przyboczna Xizora ma umiejętność z bardzo dużym potencjałem. Na początku fazy walki, jeżeli jesteś w zasięgu jeden od wrogiego statku dostajesz żeton focusa. Niestety Pani Robot ma tylko 5 ps, co nie pozwoli jej na bycie „wystarczająco fajnym” asem. Mimo wszystko w połączeniu z Ptl daje to fajne kombinacje. Jednak czy jest warta swojej ceny?

Książę Xizor SWX25 [7] [STV] [S&V]Pierwszy rzut oka na księcia  już smuci. Wielki szef potężnego syndykatu obdarowany został ps 7. Jego umiejętność ma za to fajny ‚klimat’,  jest średnio przydatna na polu walki. Nie jest to na pewno typowa umiejętność asa. Nasz księciunio sprawia, że gdy otrzymuje niewybronionego kryta, lub zwykłe trafienie może przekazać je innemu przyjaznemu statkowi w zasięgu 1.   Zwróćmy uwagę, że Xizor kosztuje tylko jeden punkt więcej.

W pudełku:

W zestawie dostajemy takie karty jak: dosyć słabe ‚torpedy jonowe’, bardzo porządne ‚ulepszenie kadłuba’, niezbyt przydatny ept ‚ochroniarz’, oraz kilka kart, dla których ludzie kupują ten zestaw:

              Kalkulacje SWX25 [UET]autodopalacze inertial-dampeners_9149b0eb9f494dab07fb5387457e1055

Dzięki kalkulacji podczas ataku możemy wydać żeton focusa aby zmienić jedno oczko na kryta. Tłumiki Inercyjne to bardzo sytuacyjny i już nie tak często używany illict. Natomiast autodopalacze to już zupełnie inna sprawa. Prawie każdy kiedyś stwierdzi, że potrzebuje tej karty, a jak narazie możemy znaleźć ją tylko w tym zestawie. Powstał nawet taki żart… „Sprzedam StarVipera tylko bez autodopalaczy i kalkulacji”. Zresztą sami wiecie.

Tytuł Virago daje nam możliwość ulepszenia myśliwca w system i illict. Dlatego też w zestawie są wyżej wspomniane Tłumiki oraz system ‚korektor celności’, który do StarVipera raczej nie pasuje, ale znajduje zastosowanie w innych statkach.  Warto też wspomnieć, że tytuł założymy tylko na imiennych pilotów no i możemy mieć tylko jeden.

                                   korektor Virago SWX25 [UTI]

Mocne strony:

+Dobra Manewrowość
+Siła ognia ma dobry bilans do wytrzymałości
+dopalacz                                                                                                                           +AUTODOPALACZEEEEE

Słabe strony:

-Zdecydowanie za wysoka cena
-Za słabe Ps na pilotach, którzy aspirują do bycia asami
-Niezbyt odporny na błędy, można stracić połowę eskadry w jednej fazie strzelania…

Opinie redakcji X-wing.pl:
Shtchepahn: Starviper to statek, którego popularnośc jest dużo niższa, niż moglibyśmy się spodziewać, patrząc na jego kółko, statystyki i dostępne akcje.
Od początku statek ten znajdował sie w cieniu „power-buildów” Szumowin, przyćmiony przez eskadry Agresorów, następnie przez skuteczność Y-wingów, i w końcu przez wydajnośc eskadr opartych na Jumpmasterach. Niezależnie od tych tendencji, warto pamiętac, ze jest to statek z kompletem manewrów o prędkościach 1 i 2, segnor-loop’ami o prędkości 3, dopalaczem, dostępem do rozwinięć systemowych, kontrabandy i oczywiście Autodopalaczy
Rozczarowują nieco sami piloci, szczególnie imienni: Guri ma wartośc umiejetności pilota zbyt niską by skutecznie wykorzystywac swoją zdolność, szczególnie wtedy, gdy na stołach dominują asy, natomiast Xizor ma zdolność, która nie wnosi wiele do rozgrywki.
Starviper aż prosi się o użycie talentu Na Granicy Ryzyka, jednak jego zasób zielonych manewrów jest nieco zbyt mały, aby zblizyc sie do efektywności statków takich jak Interceptor czy A-wing.
Tych kilka drobnych niedostatków sprawia, ze dotychczas Starviper był sporadycznie widywanym statkiem, jednak gdy juz się pojawia i udowadnia, że we właściwych rękach może być doskonałą maszyną, to wywołuje bardzo duzy entuzjazm.
Najwyrażniej jest wielu graczy, którzy kibicują tej konstrukcji, i wyczekują na jej „5 minut”…
Huppcio: Starviper moim zdaniem to wizualnie całkiem ładny statek,szkoda iż widywany na stołach tak rzadko. Gdyby tylko kosztował 2 punkty mniej byłby bardzo solidnym wyborem. Dial ma całkiem dobry, siłę ognia i przeżywalność również. Co się zaś tyczy imiennych pilotów – Guri ma zbyt mały PS aby zrobić dobry użytek ze swojej umiejki, Xizor zaś ma badziewną.
Shantruin: Starviper to najlepszy przykład zmarnowanego potencjału. W teorii statek ten powinien działać całkiem nieźle, ale słabe umiejki pilotów, przeciętne kółko i nieco zawyżony koszt sprawiły, że nawet M3-A Interceptory pojawiają się na stołach częściej… bardzo liczę na pojawienie się jakiegoś dedykowanego fixa do tego statku, bo jest jednym z najpiękniejszych myśliwców w grze i zwyczajnie szkoda, by nadal zbierał kurz.
Bober: Podobnie jak wyżej. Przepiękna maszyna z totalnie niewykorzystanym potencjałem i przeszacowanym kosztem. Jednak dla mnie o wiele większym jej problemem niż słabi piloci jest tragiczny pasek rozwinięć. Nawet tytuł Virago nie pomaga mu za specjalnie. Cała nadzieja że doczeka się jakiegoś specjalnego upgrade w przyszłości. Chętnie bym zobaczył na nim w standardzie miejsce na Tech. Mogło by to zdecydowanie podnieść jej skuteczność. Jednak na ten moment pozostaje jej stać na półce i czekać na lepsze czasy.
Zakapior: Starviper z uwagi na bardzo wysoką zwrotność i siłę ognia stanowi ogromny dodatek ofensywny w szeregach Szumowin. Trzy kości ataku jak i obrony stawiają go w czołówce najlepszych statków w grze. Dodatkowy po raz pierwszy wprowadzony S-loop otworzył w X-wing’u nowe zagrania taktyczne. Niestety, jego potencjał turniejowy został uszczuplony przez kilka elementów:
1. Wysoki bazowy koszt. Najtańszy statek za 25 pkt – zrobić z tego minus dwa dodać Illicit i coś z tego może wyjdzie
2. Niską ilość punktów hp – 4H/1S, bez bazowej umiejętności evade
3. Niezręcznie słaby dial – brak potencjału na wykorzystanie PTL z uwagi na zielony manewry 1-3 do przodu i smutne 1 bank 🙁
4. Pomieszane skille pilotów , czyli Guri<->Prince, Taka Princess Guri dorównywałaby action economy np. Soontirowi
5. Tytuł nie dość, że za punkt (co w dobie zbliżającej się 9 fali, gdzie tytuły dodawane są jak swoiste entrée) to na dodatek unikatowy.
Jak wypowiadają się inni członkowie Redakcji, statek wymagałby dodatkowego fix’a, jak zasugerował Bober, dającego mu dostęp do zabawek już znanych jak tech. Weapons Guidance dałby nowe spojrzenie na umiejętność Guri, czy też nowy Sensor Cluster w połączeniu z Attanni Mindlink otworzyłoby nowe opcje na bardziej ofensywną rozrywkę bez utraty potencjału obron. Wierzę, że aktualnie pomysły na Scum poniekąd rozkwitają w głowach projektantów FFG i na pewno doczekamy się triumfalnego powrotu tego cudownego statku na stoły turniejowe.
Patsy: Ja, z moim zdaniem nie będę zbyt oryginalny. Podobnie jak większość uważam, że Starviper zbyt dużo kosztuje i jest to jego podstawowa wada. Drugi problem to niezbyt ciekawe umiejętności imiennych pilotów, choć teraz mam nikła nadzieję, że może się to zmienić za sprawą Guri i Protectorate Starfighter – wspólnym mianownikiem będzie tu chęć latania tak by utrzymywać się na zasięgu 1 od przeciwnika (a może nawet zderzania się z nim). Co z tego wyjdzie, nie wiem, ale pewnie spróbuje to potestować. Trzecim problemem jest niezbyt ciekawy pasek rozwinięć, który w tylko jednym statku można wzbogacić o system i kontrabandę za sprawą tytułu. Jest to też jeden z niewielu statków Szumowin, którego żaden z nieimiennych pilotów nie ma dostępu do elitarnych talentów.

Komentarze

comments

8 myśli nt. „Akademia Imperialna- cz. X StarViper

  1. Pingback: cialis otc

  2. Pingback: what does viagra do

  3. Pingback: what does a generic cialis pill look like

  4. Pingback: buy tylenol #3 legally online

  5. Pingback: naltrexone tablet brand name

  6. Pingback: levitra vs viagra

  7. Pingback: generic ventolin

  8. Pingback: buy viagra

Dodaj komentarz