Akademia Imperialna – cz. IX YT-2400 Outrider

OutriderKu chwale Imperatora!

Dziś omówimy statek z którym nie będziecie spotykać się co prawda zbyt często, jednakże dowodzony przez wprawnego pilota może przysporzyć naprawdę dużych problemów.

Transportowiec YT-2400 to następca bardzo udanej, acz już mocno przestarzałej serii YT-1300. Postawiono w nim na wzmocnienie siły ognia i zwiększenie mobilności. Uzbrojenie jest jednak niewiele silniejsze niż w przypadku YT-1300.  Postawiono także na lżejszy, ale silny generator tarcz oraz sprawniejszy hipernapęd. Efektem zmian stały się mniejsze wymiary transportowca, a więc i mniejsza przestrzeń ładunkowa. Uczyniło to z omawianego transportera szybką jednostkę kurierską zdolną do samodzielnego działania, nawet na wielkich odległościach (czego nie były w stanie dokonać typowe jednostki tego typu). Odbiło się to jednak na podstawowych zadaniach stawianych przed maszyną – w roli transportowca był znacznie mniej ekonomiczny niż poprzednik, tym samym nie udało mu się go wyprzeć, zaś użytkownicy szukający lekkiego transportowca decydowali się na YT-1300 lub jednostki innych serii.

Podobnie jak u protoplasty, żyroskopową kabinę umieszczono asymetrycznie, na boku kadłuba.

Najsłynniejszym użytkownikiem YT-2400  był rebeliancki pilot, Dash Rendar, zaś jego transportowiec otrzymał nazwę własną „Outrider”. Dash był jednym z najważniejszych bohaterów EU, pojawiając się w wielu materiałach. Zaskakujące jest to, że ostatnie informacje o nim pochodzą z czasów wojny z Czarnymi Słońcami, jego (a więc i Outridera) dalsze losy okryte są mrokami galaktycznej historii.

A jak to wygląda w grze?

YT2400-components

Zestaw zawierający YT-2400 został nazwany mianem najsłynniejszego przedstawiciela swojej serii. Outrider dołączył do nas jako „duży” dodatek z najmniejszej dotychczas V fali.

Niech przemówią liczby!

Dwie kości ataku, dwie obrony, po 5 punktów kadłuba i tarcz. Mamy więc siłę ognia poniżej przeciętnej, dobrą, jak na duży statek zwrotnością i silną konstrukcją.

Na belce akcji oprócz standardowego namierzenia i skupienia znajdziemy… beczkę. Jest to bardzo nietypowe dla dużego statku, oraz znacznie podnosi jego manewrowość (a w czasie premiery dodatku, kiedy beczki były jeszcze „po krótkiej krawędzi miarki” stanowiły o ponadprzeciętnej zdolności do ewakuacji Outridera z miejsc zagrożonych).

YT-2400-Outrider-maneuver-dialSzybki przegląd najważniejszych parametrów:

Manewrowość:

W kwestii manewrowości jest to niemal Millenium Falcon, statek powszechnie znany i oblatany. Pomimo ogromnego podobieństwa, wymaga innego podejścia do manewrowania, gdyż nie jest tak „ognioodporny” jak jego poprzednik.

Siła ognia:

Standardowe dwie kości ataku Outridera to zdecydowanie wynik poniżej obecnych standardów dla dużego statku. Niemal obowiązkowy staje się tytuł „Outrider”, który pozwala na strzelanie bronią dodatkową działo, czyli na przykład ciężkim działem laserowym, na 360 stopni. Są dwie słabe strony tego rozwiązania: karta tytułu kosztuje aż 5 punktów eskadry (musimy doliczyć do tego jeszcze koszt broni dodatkowej), zaś póki posiadamy kartę broni dodatkowej, nie możemy używać broni głównej. W praktyce oznacza to, że możemy nie mieć możliwości strzelania w jednym z zasięgów, jeżeli nie pozwoli nam na to broń dodatkowa.

Wytrzymałość:

Dziesięć punktów kadłuba w zestawieniu z dwiema kośćmi obrony to bardzo dobry wynik jak na standardy dużego statku, w połączeniu z możliwością dodania załoganta zwiększającego szanse przeżycia (jak np. C3PO) oraz zdolnością statku do dalekich „skoków” w celu zajęcia najdogodniejszej pozycji daje to trudny orzech do zgryzienia wrogim pilotom.

Dash Rendar SWX23 [7] [Y24] [REB]Modyfikacje:

Elitarny talent dla najlepszych pilotów, do tego ciężkie działo, rakiety i załogant. Spory zestaw, dający także spore możliwości manewru. Jeśli dodamy do tego kartę modyfikacji „ulepszenie silnika” Outrider staje się skrzyżowaniem czołgu z pustynnym śmigaczem.

Piloci:
Standardowa czwórka, tu w układzie trzech imiennych + nieimienny. Umiejętności pilotów między 7 a 2, koszt punktowy między 30 a 36 pkt, więc sporo. Przyjrzyjmy się pilotom dającym się zidentyfikować:

Leebo SWX23 [5] [Y24] [REB]Dash Rendar (PS 7, 36pkt): Niekwestionowana gwiazda wśród pilotów z „rozszerzonego uniwersum”. Patrząc na jego wyczyny, aż dziw bierze że nie ma umiejętności pilotażu przynajmniej o oczko wyższej. Dowódca i twórca Outridera posiada niezwykłą umiejętność; w fazie aktywacji (czyli podczas ruchu) oraz przy wykonywaniu akcji ignoruje przeszkody. Daje to gwarancję dostarczenia dowolnego ładunku w dowolne miejsce galaktyki. Świetny pilot.

Leebo (PS 5, 34pkt): Właściwie LE-BO2D9. Zmodyfikowany droid naprawczy, z czasem stał się pełnoprawnym członkiem załogi swojego właściciela, Dasha Rendara. Jego przeznaczenie ma odzwierciedlenie w grze – jeśli otrzymamy odkrytą kartę uszkodzenia, możemy wyciągnąć drugą, przyjąć tą która bardziej nam pasuje, a drugą odrzucić. Całkiem dobra defensywna umiejętność, widziałbym ją jednak jako zdolność Eaden Vrill SWX23 [3] [Y24] [REB]załoganta, nie pilota. W końcu można zostać zestrzelonym bez otrzymania trafienia krytycznego.

Eaden Vrill (PS 3, 32pkt): Gdy ten członek załogi Dasha wykonuje atak podstawową bronią przeciwko zestresowanemu przeciwnikowi, może rzucać dodatkową kością ataku. Praktyczne, o ile nie używany tytułu Outrider.

Karty Rozszerzeń:

Jest ich w zestawie naprawdę sporo. Na szczególną uwagę zasługuje elitarny talent „Samotny Wilk”, oraz spory zestaw załogantów, z Dashem na czele. Dla każdego coś miłego.

Samotny Wilk SWX23 SWX31 [UET]Dash Rendar SWX23 [UCR]Leebo SWX23 [UCR]

Reasumując:

Mocne strony:

+ Bardzo dobra manewrowość, wraz z możliwością wykonywania „beczki”
+ Dobra przeżywalność
+ Możliwość strzelania ciężkim działem laserowym w polu 360 stopni.
+ Nowy zestaw asteroid, o innym kształcie i działaniu niż standardowe.

Słabe strony:
– Ograniczenie w zasięgu strzału, jeżeli używamy tytułu Outrider (a w 9 na 10 przypadków tak właśnie jest)
– Wysoki koszt punktowy po dodaniu niezbędnych modyfikacji (na poziomie dopakowanego Hana Solo
– Trudny w efektywnym pilotażu

Opinie redakcji x-wing.pl

Shantruin: Jedyny statek Rebelii którego nie mam. Fajne karty w zestawie, ale drugi duży statek z turretem po „roku Sokoła” mnie skutecznie zniechęcił. Przynajmniej model ładny.

Regrof: Jest to najprościej ujmując zmieniona wersja popularnego w dalszym ciągu YT-1300. Jego statystyki stawiają go w nieco lepszej pozycji niż „Sokoła”, co prawda aby w pełni rozwinął skrzydła należy w niego doinwestować i wyposażyć go w działko strzelające jak wieżyczka. Beczka w standardzie pozwala na znacznie lepsze pozycjonowanie do strzału i ucieczka z arków, co w połączeniu z umiejętnością Dash’a Rendara stwarza każdemu pilotowi rebelii niesamowite możliwości taktyczne (i wybacza praktycznie wszystko).

Zakapior: YT-2400 jest jednym z najzwrotniejszych dużych statków dostępnych w tej chwili w grze. Dash Rendar aktualnie wciąż okupuje miejsce najczęściej wykorzystywanego pilota w eskadrze i to nie bez przyczyny – możliwość ignorowania asteroid oraz przy kombinacji barrel roll (do czasu ósmej fali był to jedyny statek posiadający tę umiejętność) oraz boosta pozwala na niesamowite repozycjonowanie, tak aby wykorzystać największy atut tego statku – możliwość zrobienia z niego istnego zabijakę w kombinacji Outrider oraz Heavy Laser Cannon. Niestety, statek jest stosunkowo „miękki”, a niektórzy topowi piloci i po stronie Imperium i Rebelii są w stanie wykorzystać „blind spot” w postaci zasiegu 1, który dobrze wykorzystany może Doprowadzić do rychłej śmierci YT-2400. Pozostali piloci, Leebo oraz Eaden nie są zbyt często widywani na stołach turniejowych, ale może odnajdą swoją niszę w przyszłości (np. Eaden jest widywany w towarzystkie Stressbotów). Jednak wciąż najpopularniejsze rozpiski zawierają ok. 60 punktowego Dasha wraz z Asem (Corran lub ostatnio Poe). Jestem ciekaw miejsca Dash w meta w momencie dostępności załoganta Kanan Jarrus, który może dodać wiele świeżość (uwolenien się z dość przewidywalnych zielonych manewrów).

Huppcio: Dla mnie jedynym słusznym pilotem jest Dash, pozwalający na delikatnie odmużdżającą w pozytywnym tego słowa znaczeniu grę dzięki możliwości ignorowania asteroid 🙂 Mimo stosunkowo taniego kosztu, gdy doliczymy hlc i tytuł nie jest już tak kolorowo. Super statek do relaksowania się podczas grania, szczególnie w połączeniu z Corranem 🙂

Off: Dash Rendar to najprostszy do prowadzenia pilot jaki jest w całej grze. W wersji turbo, jest to statek wybaczający wiele błędów i jednocześnie bardzo skuteczny, będący w stanie pociągnąć nie jedną grę. Warto jednak moim zdaniem pamiętać o innych pilotach – Leebo w eco wersji, najczęściej z manglerem oraz determinacją był ciekawym elementym w Cheebo, czyli połączeniu Cheewbaci oraz właśnie Leebo. Rebelia mająca szerokie spektrum kontroli, również skutecznie wykorzystuje Vrilla nawet bez ulepszeń. Moim zdaniem zestaw must have dla każdego rebelianta.

Podsumowanie:

Jestem w posiadaniu Outridera już dość długo, pomimo kilku prób nie zdołał mnie do siebie przekonać. Ten statek od dłuższego czasu występuje głównie w opcji „Turbo Dash”, czyli dopakowany Dash Rendar, z ciężkim działem laserowym, talentem „na granicy ryzyka” i wzmocnieniem silnika. Ta swoista „outriderowa meta” wymusza konkretny styl gry, który akurat mnie nie leży. Ma za to rzeszę swoich zwolenników, pojawiają się także próby kreatywnego wykorzystania YT-2400 w innych konfiguracjach. Zestaw posiada sporą ilość użytecznych kart, jego przydatność dla Rebelii oceniam jako 6/10 – można, nie trzeba mieć. Jest na pewno alternatywą dla YT-1300, jednak wymaga zupełnie innego stylu gry, oraz większych umiejętności manewrowania. Tak jak w odległej galaktyce, nie udało mu się dorównać popularnością poczciwemu „Sokołowi”.

Pozdrawiam!
Raven10

Komentarze

comments

10 myśli nt. „Akademia Imperialna – cz. IX YT-2400 Outrider

  1. Pingback: cialis 10 mg tablet

  2. Pingback: buy chloroquine

  3. Pingback: viagra side effects

  4. Pingback: buy tylenol

  5. Pingback: naltrexone over the counter usa

  6. Pingback: buy ciprofloxacin

  7. Pingback: cheap albuterol

  8. Pingback: viagra for sale

  9. Pingback: cialis pricing

  10. Pingback: viagra online

Dodaj komentarz